AŻUROWE WNĘTRZE | ARANŻACJA WNĘTRZ DOMU W PUSZCZYKOWIE
Projekt wnętrz i przebudowy domu jednorodzinnego
Inwestor : prywatny | Powierzchnia : 134 m2 | Realizacja 2015
Foto | Moiz | www.moiz.eu
Publikacje : ArchDaily Archello ELLE Decoration Polska Internity Home MARU IKER AECcafe Architektura i Biznes Daibau
Projekt ażurowego wnętrza powstał w przebudowanej gruntownie parterowej willi z lat 80tych. W domu mieszkali od kilku lat Właściciele z dwójką synów i myśleli już o zmianie niewygodnego układu pomieszczeń. Dom był otoczony dużym zadrzewionym ogrodem i miał świetną lokalizację, co ostatecznie zaważyło na decyzji Inwestorów – zamiast wykonać nowy projekt architektoniczny większego domu jednorodzinnego, zdecydowali się na trudniejszą drogę związaną z całkowitą przebudową obecnego domu. Ten wybór oznaczał, że z zachowaniem zewnętrznej powłoki budynku, całe wnętrze łącznie z instalacjami – mogło być poddane całkowitej modernizacji. Projekt architektoniczny przebudowy domu zakładał pozostawienie jedynie fragmentów ścian wewnętrznych, resztę wyburzono. Kominek we wnętrzu budynku pozostał w starej lokalizacji, ale otwarto go na dwie strony. Projekt aranżacji wnętrz zmienił mało ustawną część dzienna w przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Ze względu na przenikanie tych stref, architektom zależało na tym by kuchnia wtopiła się w living room. Telewizor również nie miał zakłócać stonowanego charakteru salonu, schowano go więc w zaprojektowanej zabudowie. W projekcie aranżacji wnętrz pojawił się pomysł stworzenia na wybranych meblach graficznej perforacji. Ażurowy motyw powtórzono na kuchni i frontach garderoby w holu wejściowym. Tu możesz zobaczyć z bliska detal ażurowej zabudowy. Drzwi z ukrytą ościeżnicą, zabudowa meblarska w kolorze ścian, schowane sprzęty audio - wszystko to miało wtapiać się we wnętrze, oddając pierwszeństwo ażurowym ornamentom. Można powiedzieć, że te geometryczne wzory przejęły rolę obrazów na ścianach. Perforacja wygląda odmiennie w zależności od pory dnia i oświetlenia. W nocy przy zgaszonych światłach w salonie i zapalonych w pomieszczeniach z tyłu, te ażurowe ściany wyglądają jak duże lampy. Do geometrycznego motywu nawiązują kuchenne krzesła – na ich siedzeniach wytłoczone jest geometryczne pikowanie. Co ciekawe krzesła i stół mimo iż wyglądają jak zgrany designerski komplet, są projektami różnych firm : krzesła Mannequin to produkt polskiej firmy Iker, stół natomiast jest od skandynawskiego teamu Muuto.
Najbardziej charakterystycznym meblem wybranym do wnętrza jest czarny fotel RM 58, stojący w holu wejściowym. Zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego mebel, mimo iż był ikoną polskiego wzornictwa z lat 50tych, nie trafił do seryjnej produkcji. Dopiero w 2012 roku reaktywacją historycznego projektu RM58 zainteresowała się firma Vzór i tak trafił do sklepów. Lampa obok fotela i lampy nad stołem to Caravaggio Lightyears. W sercu domu ustawiono wygodną sofę Comforty , której towarzyszy klasyk designu - lampa Gubi projektu Grety Grossman.
W projekcie aranżacji wnętrz całkowitej metamorfozie poddano też sypialnie domowników. Pokoje dzieci i rodziców, dotąd sąsiadujące ze sobą, zlokalizowano w różnych częściach domu. Pomieszczenia dzieci usytuowane są wokół osobnego korytarza, co daje wszystkim domownikom więcej prywatności. Mimo iż łazienka rodziców jest mała, zatuszowano to dzięki lustrzanej ścianie powiększającej optycznie przestrzeń. Grzejnik wiszący na lustrzanej tafli nie zakłóca odbicia obrazu, bo sam także ma lustrzaną powierzchnię.